A füstölésnek régi hagyománya van. Amikor tűz fölé rakjuk a szárított virágokat, s elkezdjük a füstölést, akkor átérezhetjük a régi, akár az ókori és középkori emberek varázslás tudományát. Olyan, mintha visszacsöppennénk a boszorkányok világába, korába. Azt viszont érdemes tudni, hogy a füstölés egyáltalán nem csak a boszorkányok tudománya volt, hanem a középkorban a hétköznapi emberek is füstöltek. Varázslatos napoknak, estéknek hívták ezeket az estéket, szám szerint egy évben 12 éjszakát, amikor a füstölésnek komoly jelentősége volt. December 21.-e, vagy 22.-e is eme varázslatos éjszakák egyike. De nagyon nagy jelentősége van december 24.-től január 6. -ig tartó időszaknak is, amikor minden nap füstöltek a régiek. Hazánkban nincs igazán nagy hagyománya ennek a különleges szertartásnak, de érdemes róla tudni, eltanulni, megtanulni.
A füstölés eredete
A füstöléses esték hagyománya a germán Holdnaptárhoz köthető. Még mielőtt bevezették volna a mai naptárunkat, az év 354 napból állt, és 11 vagy 12 nap rövidebb volt mint a többi. Ezeken a különleges napokon volt jelentős a füstölés, mert ilyenkor azt gondolták a régiek, hogy sokkal közelebb kerülnek a természeti lényekhez , a szellemvilághoz, s jobban tudnak varázsolni is. A füstölés hagyománya a középkorban igen jelentős volt, és szinte minden kultúrában, népnél jelen volt. De később ennek a hagyományát inkább csak az egyházi szertartások vették át, jelentős ünnepeken a tömjénnel való füstölés maradt meg a templomokban.
A füstöléskor a házat, a környezetünket tisztítjuk meg, illetve az elménket, a lelkünket. Ezekben segítenek a különféle gyógynövények, amelyeket ilyenkor elégetünk, elfüstölünk.
Sokféle hiedelem is kapcsolódik ezekhez a füstölésekhez: sokan úgy vélték, hogy ilyenkor nem szabad mosni, mert a száradó ruhába bújnak be az elüldözött szellemek. Vagy olyan elméletek is születtek, hogy a füstölés utáni éjszakán, amit álmodunk, azok mind igazak, s akár a jövendölni is tudunk így. Ami viszont fontos, hogy a gyógynövények erejével tudunk ilyenkor gyógyítani lelket és testet, s ezeket a gyógynövényeket érdemes tudatosan megválasztani, hogy melyeket füstöljük el.
Hogyan füstöljünk?
A legfontosabb hozzávalók természetesen a szárított növények, gyógynövények. Ezeket kell egy szürőre ráhelyezni, alá gyertyát tenni, s már élvezhetjük is a füstölést.
Növények, amelyeket érdemes már nyáron gyűjteni, s leszárítani. Sokszor kis csokrokba is rakhatjuk, s így szárítjuk ki őket. Ilyenkor a csokrokat szoktuk begyújtani, s azzal füstölünk.
- Üröm: tisztít
- Fenyőtű: erősíti az idegrendszert
- Orbáncfű: nyugtat
- Ökörfarkkóró virágja: nyugtat, relaxál
- Levendula virág: kiegyenlít, tisztít, nyugtat
- Rózsavirág: nyugtat, kiegyenlít
- Rozmaring: segít a koncentrációban
- Zsálya : tisztít,erősít
- Cickafark :erősít
- Kakukkfű: elűzi a félelmet, erősíti az önbizalmat
- Boróka fa és bogyója : tisztít, védelmet ad, bátorságot ad
Amikor füstölönk, akkor figyeljünk ezekre:
- Válasszuk ki a helyet vagy helyiséget, ahol füstölni szeretnénk.
- Gondoljuk át a célt, kívánságainkat.
- Keverjük össze a szűrőtálban a kiválasztott gyógynövényeket.
- Ha a füstöléssel el akarunk engedni valamit, nyissuk ki az ablakot.
- Gyújtsuk meg a lángot, és tegyünk kevés, kb. 1 teáskanál keveréket a szűrőre.
- Üljünk le, és élvezzük a rituálét. Közben mozgathatjuk a lángot, magunkhoz legyezhetjük a füstöt, és időnként új anyagot tehetünk a szűrőbe.
- 10-15 perc múlva fejezzük be a füstölést, és nyissuk ki az ablakot.
Kellemes füstölést!
No comments yet.